Polskie Towarzystwo Ziemiańskie - forum

Forum, wydarzenia, komentarze


#21 02-04-15 09:09:58

spadkobierca S

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 31-03-15
Posty: 5
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

Rada - proszę się zgłosić do właściwego oddziału agencji i zastrzec prawo pierwszeństwa do danej nieruchomości z adnotacją, że chce Pan odkupić daną nieruchomość rolną - trzeba tez poprzeć to prawo pierwokupu właściwym dokumentem postępowania spadkowego (poświadczonym odpisem, nie oryginałem), że reprezentuje Pan byłego właściciela.
(kopie poświadczone, że biuro odebrało pismo -> zachować, bo może się zdarzyć, że zignorują i trzeba będzie sądownie powalczyć o realizację tego prawa)


Dziękuję za radę i odpowiedzi
W agencji mam już wszystkie dokumenty potwierdzające roszczenia, pytałem się czy mogę kupić grunty.
Odpowiedzieli mi że, jest w tej chwili dzierżawca, który ma dzierżawę od 2000r do 2030r ze śmiesznie niskim czynszem, do tego nie dba o budynki wszystko niszczeje
Czy agencja miała prawo zawrzeć 30letnią dzierżawę wiedząc że są do tej ziemi roszczenia??

Offline

 

#22 02-04-15 13:57:34

sigizm

Użytkownik

Zarejestrowany: 17-01-14
Posty: 10
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

spadkobierca S napisał:

Czy agencja miała prawo zawrzeć 30 letnią dzierżawę wiedząc że są do tej ziemi roszczenia??

Łoj,  nie mam szczegółowej wiedzy w tym względzie, zastrzegam się, że nie jestem prawnikiem...... wnoszę, że wielce prawdopodobne w oparciu o obowiązujące prawo, że mogą tak, bo to nieruchomość Skarbu Państwa podlegająca pod ustawę o zagospodarowaniu takich nieruchomości, z jednym ale......
Pojawia się tu bowiem problem prawny, który mnie szczególnie interesuje - podniosłem go wcześniej wyżej - uważam, że Skarb Państwa zatrzymując nieruchomość, która nie została rozdysponowana na reformę rolną nie ma tytułu prawnego do tej nieruchomości, bo w dekrecie z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy jest warunek przeznaczenia na cele reformy rolnej z mocy prawa; uważam, że prawo własności Skarbu Państwa uzyskane na podstawie dekretu jest ograniczone do czasu trwania reformy rolnej
Sprawa ta nie jest dotychczas osądzona, u mnie jest jeszcze na poziomie orzekania administracyjnego, decyzja ostateczna będzie wydana w ciągu tego miesiąca - uzyskałem przymus sądowy, bo to już ze 3 lata leży w Ministerstwie Rolnictwa, ale wyrok z wykładnią tego problemu będę miał dopiero za jakieś plus minus 10 miesięcy..........
Jeśli o tego rolnika, co dzierżawi Pańską nieruchomość, to proponuję zbadać warunki umowy dzierżawnej, czy aby nie jest naruszana w sposób rażący - nie dba budynki, znaczy obniża wartość nieruchomości, być może nieprawidłowa uprawa rolna - zarzut niegospodarności, coś w tym rodzaju, trzeba to w pełni udokumentować i spróbować podważyć umowę dzierżawy, bez wojny to się nie obejdzie.
Jako następca prawny byłego właściciela ma Pan prawo badać stan prawny tej nieruchomości - jest pełny dostęp do akt w księdze wieczystej, nie mogą odmówić dostępu do treści tej umowy, można uzyskać poświadczony odpis tego dokumentu.
Wśród dokumentów związanych z nieruchomością mojego dziadka przeglądałem: nadania, umowy sprzedaży, umowy dzierżawy, nawet umowy o pożyczkę i jak postępuje spłacanie, wszystkie dane osobowe i takie tam.......... Oczywiście nie chcieli mnie dopuścić, ale to nie problem, wystarczyło trochę się uprzeć....

Ostatnio edytowany przez sigizm (02-04-15 14:00:06)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.angelteamasg.pun.pl www.lightteam.pun.pl www.mpo-liga.pun.pl www.vos.pun.pl www.isp-kielce.pun.pl